Archive for May, 2011

Czy wszyscy powinni zdawać maturę ?

Moja reakcja na burzę w  mediach o tym, że nie wszyscy mogą przystępować do matury.Maturę powinni zdawać Ci, którzy się do niej przygotowywali i to nie tylko przez przedmaturalne miesiące. Przecież wszyscy, którzy zostali licealistami wiedzieli, że muszą zdawać matematykę.

Muszę stwierdzić, że jestem przeciwnikiem obowiązkowej matury z matematyki (z wielu powodów),że obecny podstawowy poziom z matematyki jest żenujący.

Czy wszyscy mogli u mnie zdawać maturę z matematyki ?  (był to czas, kiedy matematykę można było wybierać) Nie. 

Czy mogłem komukolwiek zabronić zdawać maturę z matematyki ? Nie.

Mimo to  uczniowie, którzy do matury nie przygotowywali się już od 3-ciej klasy ( w czteroletnim cyklu nauczania ) czasem po wielotygodniowym namyśle, nie decydowali  się  przystępować do  matury. Nauczyciele narzekający na fakt, że do matury przystępowali uczniowie, którzy mieli bardzo słabe postępy w nauce matematyki, byli zdziwieni moimi słowami, że ja na to nie pozwoliłbym. Oczywiście, z  mojej strony nie mogło paść zdanie, nie pozwalam.

Czy to oznacza, że byłem bezradny gdy uczennica osiągające ledwie dostateczne wyniki z matematyki, tuż przed maturą zdecydowała się jednak zdawać maturę. Jej Mama z rozbrajającą szczerością powiedziała ” a co ona może zdawać ?” ( w podtekście, a z jakiego przedmiotu najłatwiej można odpisać ?). Nie zdawała matematyki, w ostatniej chwili wybrała geografię, którą zdała na ocenę dobrą. Jak to osiągnąłem ? Pomimo kilku niepowodzeń w sprawdzianach nie chciała zrezygnować. Ostatecznym moim argumentem była deklaracja, obiecuję Ci, że ” maturę będziesz pisać samodzielnie “.

Poskutkowało. Skąd mogła wiedzieć, że Panie Profesorki, kochające młodzież, zadbają aby Węgrzyn “wybył” z sali egzaminacyjnej a maturzyści poczuli  się swobodniej.

To moje działanie miało zaskakujący ciąg dalszy, ale to  już  inna historia.